Δευτέρα, 7 Μαΐου 2012

Ποιοί εκλέγονται στην επαρχία


Έξι βουλευτές εκλέγονται με τη ΝΔ στην Α’ Θεσσαλονίκης, τρεις με το ΣΥΡΙΖΑ, δύο με το ΚΚΕ και άλλοι δύο με τους Ανεξάρτητους Ελληνες, ενώ από έναν βουλευτή βάζουν στη Βουλή ΠΑΣΟΚ, Χρυσή Αυγή και Δημοκρατική Αριστερά.
Στο ΠΑΣΟΚ, πρώτη σε σταυρούς στην Α’ Θεσσαλονίκης είναι η Εύα Καϊλή, ωστόσο δεδομένου ότι το κίνημα εκλέγει έναν μόνο βουλευτή, είναι πολύ πιθανό να μείνει τελικά εκτός Βουλής, αν κρατήσει την έδρα ο πρόεδρος του Κινήματος Ευ. Βενιζέλος (σ.σ. ο οποίος ήταν υποψήφιος και στο νομό Ηρακλείου).
Αναλυτικά στην Α’ Θεσσαλονίκης εκλέγονται:
Από τη Νέα Δημοκρατία οι: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Γιάννης Ιωαννίδης, Ελενα Ράπτη, Γιώργος Ορφανός.
Από το ΣΥΡΙΖΑ οι Τάσος Κουράκης, Ιωάννα Γαϊτάνη και Γιάννης Αμανατίδης.
Από το ΠΑΣΟΚ ο Ευάγγελος Βενιζέλος ή η Εύα Καϊλή.
Από το ΚΚΕ οι Γιάννης Ζιώγας, Θοδόσης Κωνσταντινίδης.
Από τους Ανεξάρτητους Ελληνες οι Χάρης Αηδονόπουλος και Χρυσούλα Γιαταγάνα.
Από τη Δημοκρατική Αριστερά η Ασημίνα Ξηροτύρη και από τη Χρυσή Αυγή ο Αντώνιος Γρέγος.
Αντίστοιχα στη Β’ Θεσσαλονίκης εκλέγονται οι Θεόδωρος Καράογλου από τη ΝΔ, η Ευαγγελία Αμμανατίδου από το ΣΥΡΙΖΑ, ο Χάρης Τσιόκας από το ΠΑΣΟΚ, η Ελένη Γερασιμίδου με το ΚΚΕ, η Αικατερίνη Μάρκου με τη Δημοκρατική Αριστερά, ο Απόστολος Χαρουπάκης με τους Ανεξάρτητους Ελληνες και με τη Χρυσή Αυγή ο Πολύβιος Ζησιμόπουλος
Τέσσερις έδρες κερδίζει η Νέα Δημοκρατία, δύο το ΠΑΣΟΚ, δύο οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και από μία το ΚΚΕ και η Δημοκρατική Αριστερά, στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, σύμφωνα με τα αποτελέσματα του υπουργείου Εσωτερικών.
Στην Κοζάνη εκλέγονται πέντε βουλευτές, στη Φλώρινα δύο, στην Καστοριά δύο και στα Γρεβενά ένας.
Συγκεκριμένα, στην εκλογική περιφέρεια της Κοζάνης και σε σύνολο 351 επί 370 εκλογικών τμημάτων, την έδρα της Νέας Δημοκρατίας φαίνεται να καταλαμβάνει ο Γιώργος Κασαπίδης, με 9.759 ψήφους ενώ του ΠΑΣΟΚ ο Πάρις Κουκουλόπουλος με 5.800 ψήφους. Από τους Ανεξάρτητους Έλληνες που κερδίζουν επίσης μία έδρα προηγείται σε σταυρούς η Ραχήλ Μακρή με 2.298 και από το ΚΚΕ ο Κώστας Σταμπολίδης με 2.696. Από τη Δημοκρατική Αριστερά, που κερδίζει την πέμπτη έδρα για την Κοζάνη, τις περισσότερες ψήφους συγκεντρώνει μέχρι στιγμής η Θεοδώρα Τσικαρδάνη με 1.333.
Στην εκλογική περιφέρεια της Φλώρινας , σύμφωνα με την καταμέτρηση των σταυρών στα 197 από τα 198 εκλογικά τμήματα, την έδρα της Νέας Δημοκρατίας φαίνεται ότι κερδίζει ο Ευστάθιος Κωνσταντινίδης με 2.973 σταυρούς και του ΠΑΣΟΚ ο Νίκος Σαμαράς με 3.757.
Στην Καστοριά, η καταμέτρηση έχει ολοκληρωθεί στα 136 από τα 152 εκλογικά τμήματα. Για την έδρα της Νέας Δημοκρατίας προηγείται η Μαρία Αντωνίου με 2895 σταυρούς και για την έδρα των Ανεξάρτητων Ελλήνων ο Συμεών Κουμπάνης με 1441 σταυρούς.
Στα Γρεβενά , με καταμετρημένους τους σταυρούς στα 82 από τα 129 εκλογικά τμήματα, για την έδρα της Νέας Δημοκρατίας προηγείται σε ψήφους ο Τιμολέων Κοψαχείλης με 2128 έναντι 1667 του Απόστολου Τσένη.
Με βάση τα επίσημα αποτελέσματα στο 99,38 στο νομό Σερρών με τη ΝΔ εκλέγονται τρεις βουλευτές και συγκεκριμένα ο Μενέλαος Βλάχβεης (13.020), η Φωτεινή Αραμπατζή (9.806) και ο Θεόφιλος Λεονταρίδης (8.766).
Με το ΠΑΣΟΚ επανεκλέγεται ο πρώην υφυπουργός Υγείας, Μάρκος Μπόλαρης (9.730), με τους Ανεξάρτητους Έλληνες η Μαρία Κόλια – Τσαρουχά (6735), με τη Χρυσή Αυγή ο Νικήτας Σιώης (2880) και με τη Δημοκρατική Αριστερά ο Ευάγγελος Φωτίου (1140).
Δύο έδρες στη Νέα Δημοκρατία και από μία για τα υπόλοιπα κόμματα έδωσε η κάλπη στην εκλογική περιφέρεια Λάρισας. Πρώτη ήρθε η ΝΔ με 21,09%, δεύτερο το ΠΑΣΟΚ με 14,27% και τρίτος ο ΣΥΡΙΖΑ με 14,13%.
Με καταμετρημένα 475 από τα συνολικά 509 τμήματα εκλέγονται:
Νέα Δημοκρατία: Μάξιμος Χαρακόπουλος (17.775), Χρήστος Κέλλας (10.627).
ΠΑΣΟΚ: Φίλιππος Σαχινίδης (10.302).
ΚΚΕ: Γιώργος Λαμπρούλης (9522)
ΣΥΡΙΖΑ: Ηρώ Διώτη (7096)
Ανεξάρτητοι Έλληνες: Χρήστος Ζώης (8404)
Δημοκρατική Αριστερά: Θωμάς Ψύρρας (1940)
Χρυσή Αυγή: Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος (3895)
Χωρίς βουλευτή έμεινε το ΠΑΣΟΚ στο νομό Μαγνησίας όπου ήρθε τέταρτο, ενώ βουλευτή δεν βγάζει ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ παρ’ όλο που είναι δεύτερο κόμμα. Πρώτη, βάσει των συνολικών αποτελεσμάτων, ήρθε η ΝΔ με 20,12%. Αναλυτικά οι έδρες κατανέμονται ως ακολούθως με καταμετρημένο το σύνολο των 342 εκλογικών τμημάτων:
Νέα Δημοκρατία: Θανάσης Νάκος (8781)
ΚΚΕ: Απόστολος Νάνος (4074)
Δημοκρατική Αριστερά :Παρίσης Μουτσινάς (1492)
Ανεξάρτητοι Έλληνες: Μαρίνα Χρυσοβελώνη (4376)
Χρυσή Αυγή: Παναγιώτης Ηλιόπουλος (3117).

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου